ŞANS NEREDE?

Şans Faktörü diye bir kitap var, yazarı Prof. Dr. Richard Wiseman. Yıllar önce okumuştum. En çokta yapılan bir deney dikkatimi çekmişti.

Bir gazete ilanı verilir, kendisini çok şanslı veya çok şanssız olarak tanımlayan kişilerin başvurması istenir. Sonuçta yüzlerce kişi müracaat eder ve bu kişiler şanslı ve şanssız olarak iki ayrı gruba ayrılarak bazı çalışmalar yapar

İlk çalışmada grup üyelerine kendi hazırladıkları bir gazete dağıtılır. Gazeteye bakıp kaç tane fotoğraf olduğunu saymalarını istenir. Yanlış hatırlamıyorsan, kısıtlı bir zaman içinde yapılması beklenilir. 250 dolar para ödülü de vardır. (Zaman ile baskı ve de para ile heyecan yaratmak)

Ortalamalar alındığında; şanssızlar grubunun fotoğraf sayma süresi 2 dakika olarak belirlenmiş. Şanslılarda ise bu süre saniyelerle ifade edilecek kadar kısaymış.

Bunun nedeni ise gazetenin daha ikinci sayfasında “saymayı bırakın, gazetede 43 fotoğraf yer alıyor” mesajı olmasıymış. Bu mesaj neredeyse sayfanın yarısını kapsadığı halde şanssızlar grubunun neredeyse tamamı tarafından hiç fark edilmemiş.

Şanslı olduğuna inanan kişiler genel olarak daha rahat ve açık olduklarından fırsatları görme konusundaki becerileri gelişmiştir. Bunu şimdilerde midfullness yani bilinçli farkındalık meditasyonları ile düşünceleri durdurma çalışmalarında teşvik edildiğini görüyoruz. Yürekten istemek ve hedefe odaklanmak; başarılı ve de şanslı insanların rutini. Çünkü baskı ve heyecan altında aralıksız düşünceler üreten ve sakin kalamayan zihnin gözleri duymaz ve kulakları işitmez. Bugün zihin perdelerini açıp, şansa kulaklarını açmak için bir nefes al ben şansım de ve nefes ver ismini söyle… Bunu 10 kere tekrarla. Yaparken sessiz ve sakin bir ortam da ol. Nefesini ve sözcüklerini takip et.

Bugün şans seninle sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir